Zpět

Úvod do Starého zákona

Název Úvod do Starého zákona
Autor [Raymond B. Dillard, Tremper Longman III. ; z anglického originálu … přeložili Vilém Schneeberger, Pavel Jartym, Pavel Štička]
Vydání 1. vyd.
Nakladatelství Praha : Návrat domů
Rok 2003
Fyzický popis 450 s. : plány ; 24 cm
Jazyk dokumentu čeština
ISBN 80-7255-078-0 (váz.)
Originál Introduction to the Old Testament
Poznámka Přeloženo z angličtiny
Poznámka Obsahuje bibliografie, bibliografické odkazy a rejstřík
Kategorie Bible - výklady
Uživatelské určení specialisté
Předmětová hesla biblistika
biblická exegeze
biblická teologie
biblické texty
posvátné spisy
Forma / žánr Vyšší úroveň, pokročilý výklad.
Příručky. Rukověti.
Komentář – anotace Český překlad Úvodu do Starého Zákona je velkým darem českým čtenářům Bible, především Starého Zákona. Jedná se o klasickou učebnici zkušených pedagogů a badatelů z Westminsterského semináře ve Filadelfii. Výčet jmen v indexu nám napovídá, že jde o dílo jak vědecky vyvážené, tak ekumenicky otevřené. Nechybí jména význačných odborníků z jednotlivých křesťanských církví, jako i jména izraelských badatelů. Úvod do Starého Zákona i po třinácti letech svobody vyplňuje zřetelnou mezeru. Český čtenář měl doposud k dispozici jen úvody k českému ekumenickému překladu (ČEP) v různých vydáních či krátké učebnicové úvody, připomínající spíše skripta určená studentům jednotlivých teologických fakult.
Komentář – recenze Karel Řežábek < > „Ne vždy nám dochází, že každý čtenář Bible je zároveň i jejím vykladačem. A to buď dobrým vykladačem nebo špatným. Víme, že bychom neměli verše vytrhávat z kontextu, ale obvykle tím rozumíme pouze kontext literární (že slova mají význam jen ve větách, a věty mají význam většinou jen ve vztahu k větám předchozím a následujícím). Jenže stejně důležitý je i kontext historický. Těžko pochopíme, co Bible říká nám, tady a teď, nebudeme-li se snažit porozumět, co říkala svým adresátům tehdy a tam. Chybí-li nám znalost historického pozadí, můžeme číst, co autor říká, ale nemít žádné ponětí o tom, proč to autor řekl a jaký význam to má pro nás dnes. Proto každá kniha, která nám pomůže historickému kontextu jednotlivých biblických knih lépe porozumět, je přínosem. A je-li navíc tak důkladně zpracovaná, jako Úvod do Starého zákona, pak je přínosem dvojnásob.“ Thdr. Jiří Beneš < > Úvod do Starého zákona je poutavě psanou, přehlednou a ucelenou pomůckou, která uvádí do světa (kultury, náboženství), četby a výkladu Starého zákona. Oba autoři s materiálem Starého zákona pracují seriózně, tedy vyváženě, s ohledem na čtenáře, který má Starý zákon přijímat jako důvěryhodný text. Předkládají bohoslovecký rozhovor, ale příliš nezatěžují bohosloveckými spory. Četnými srovnáními se otevírají čtenáři celobiblické souvislosti. Vysvětlením základních přístupů, témat či tabulkami je čtenáři usnadňována orientace ve studované biblické knize. Tím vším učebnice inspiruje k samostatnému studiu Starého zákona. Ocení ji zejména studenti bohosloví a kazatelé, ale také laici, kteří nelitují námahy spojené s ponorem do Starého zákona. Thdr. Martin Prudký < > Úvod do Starého zákona z pera Raymonda B. DILLARDA a Trempera LONGMANA III je zdařilým pokusem představit současný pohled na literární podobu staro-zákonních knih (tzv. speciální úvod). Oproti dřívějším přístupům literárně historické analýzy, které směřovaly k otázkám postupného vzniku a utváření biblických textů, se tato kniha soustřeďuje spíše na otázky po smyslu vzniklých kompozic, po roli žánru či formálního tvaru tradice při komunikaci zvěsti a po funkci rétorického modu pro vytváření účinku textu na posluchače. Tato kniha chce být učebnicí pro studenty teologie i laické písmáky a klade si za cíl přehled-ně představit základní linie literární i historické problematiky biblických látek a uvést do jejich teologické perspektivy. Tato publikace proto vítaným způsobem doplňuje dosavadní knihovnu českého zájemce o studium Písma titulem, který svým zaměřením, rozsahem i důkladností na trhu chyběl.
Signatury v knihovně 1301DIR101A
1301DIR101B

Podobné tituly